"Уважаемые работники органов прокуратуры!
Поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем работника прокуратуры Российской Федерации!


"Уважаемые работники органов прокуратуры!
Поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем работника прокуратуры Российской Федерации!

От имени собрания депутатов района и от себя лично поздравляю вас с Днем работников прокуратуры Российской Федерации!

11 января, коллективу Городской клинической больницы №3 имени Кирова представлен новый руководитель. Главным врачом назначен Юлушев Байрам-Ажи Гусейнович.

Лаборатории, которые раньше были в поликлиниках, теперь централизовались на базе Единой клинико-диагностической лаборатории (ЕКДЛ) в Буйнакске. Благодаря такой централизации исследований медицинская помощь становится доступнее для пациентов.

«Ногайский район» МР администрациясы сизди кеспи байрамынъыз – Россия Федерациясынынъ прокуратура куллыкшылар куьни мен кутлайды.

Школы Ногайского района пополнились новыми учебниками. В праздничные новогодние дни отдел образования района провел прием новых учебников в полном соответствии с Федеральным государственным образовательным стандартом.

9 января уроженец села Унчукатль Лакского района Дагестана Зиябутин Гаджимирзаев покорил самый высокий вулкан в Северной Америке Пик Орисаба. Её вершина достигает 5700 метров, что делает её высшей точкой Мексики. Всего на восхождение с акклиматизацией ушло 5 дней.

Ногай шоьллигиннен эректе яде, атайлар айтканлай, тап дуныя шетинде, Хабаровский крайында яшайтаган Кельдимуратовлардынъ ис суьер татым аьели де янъы 2019-ншы йылды йылы йолыгады. Аьел басы Мурзабий ян косагы Руфина ман бирге мунда оьз исин етимисли кепте юритедилер. Сол шаклы заман ишинде олар оьзлерининъ уьш кызларын асырап оьстиргенлер, коьп янъы дослар тапканлар эм сол ок заманда тувган ерининъ ийги аьдетлерин саклап келедилер.

(Басы 46, 49, 51-нши номерлерде)
Караногай районнынъ 1917-1940-ншы йыллардагы социаллык маьселелери акында айтсак, олар бек коьп эди. Бас маьселелердинъ бириси – районда билимли аьдемлердинъ йоклыгы.1940-ншы йылга районда орта билими мен тек 1-2 аьдем болган. Школаларда балаларды окытув уьшин де билимли бир окытувшы да болмаган. Балалар окыйтаган меканлар айлак осал аьлде эдилер. Отызыншы йыллардынъ ызына районда 24 баслангыш, 3 толмаган орта эм 1 орта школа аьрекет этетаган эдилер. Школаларда коьбиси баска яктан келгенлер куллык этетаган эдилер, ерли окытувшылар коьбиси моллалар яде 6-7 класслы билимлилер болганлар.

Шахидат Курмангулова, филология илмилерининъ кандидаты:
(Басы 50-нши номерде) Кадрияга, баьри оьнерли аьдемлергедей болып, баьри зат та енъил болмайтаган эди, боьтен де коьп миллетли регионларынынъ бириси Дагестанда. Ол, Москвадан кайтып келгеннен сонъ, булай деп язады: «Энди мен оьз алдыма куллык этип болатаган аьдеммен, ама буьгуьнлерде сол бек баалы зат. Коьп ислемеге туьседи. О, Аллам- ав, сол шаклы йыллар мен толы анъламсыз аьлде яшадым. Аьли мен яшав ман растым, не затты не экенин анъладым. Коьп кыйынлыклардан оьтпеге туьседи, сол санда питнеликке де эс бермей.
Мы используем файлы cookie для улучшения работы сайта. Продолжая пользоваться сайтом, вы соглашаетесь с политикой конфиденциальности. Вы можете отключить cookies в настройках браузера.